Jezioro Solińskie – ciekawostki

Jezioro Solińskie – ciekawostki

Jezioro Solińskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym położonym w województwie podkarpackim w pobliżu Soliny, Polańczyka i Myszkowic.

Stanowi ujście Sanu i wbrew temu, co myśli większość turystów jezioro Solińskie nie leży w Bieszczadach, ale w górach Sanocko-Turczańskich. Stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Jak powstało jezioro Solińskie?

Ten sztuczny akwen wody powstał podczas budowy zapory na Solinie poprzez spiętrzenie wód dwóch rzek Solinki oraz Sanu.

Pierwsze projekty budowli hydrotechnicznej powstały jeszcze przed II wojną światową, jednak jej wybuch uniemożliwił realizację planów, które wznowiono w latach 50. Prace związane z budową akwenu oraz zapory rozpoczęły się w 1960 roku i trwały do 1968. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 22 lipca 1968 roku.

W portalu https://www.polanczyk24.pl/ można znaleźć interesujący fakt nt. jeziora solińskiego – na dnie jeziora znajdują się pozostałości dawnych wsi Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt oraz część wioski Wołkowyi. Przy budowie zapory pracowało 2000 robotników, wykorzystano ok. 820 tys. m3 betonu.

Najwyższa zapora w Polsce

Sam zbiornik zajmuje obszar 22 km2, linia brzegowa ma ok. 166 km a jego pojemność wynosi 472 mln m3. Jego najgłębsze miejsce znajduje się przy zaporze i ma 60 m. Sama budowlą hydrotechniczna  jest najwyższą w Polsce i ma prawie 83 m wysokości, rozciągając się przy tym na szerokość 664 m. Tuż pod nią znajduje się elektrownia wodna. Jej moc wynosi 200 MW podczas pompowania wody a przy wytwarzaniu prądu 179 MW.

Od 1 lipca 2022 roku uruchomiona została kolejka gondolowa, która umożliwia obserwowanie tego niesamowitego akwenu wraz z otaczającymi go lasami i górami z lotu ptaka.