Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to zdecydowanie jedno z miejsc, które warto odwiedzić w trakcie wizyty w tym rejonie. To miejsce, które sięga swoją historią aż do średniowiecza. Samo miasto powstało w roku 1349 i jest ono powiązane z królem Kazimierzem Wielkim. W dalszej kolejności władzę nad nim sprawowali Pileccy, Stadniccy, Lubomirscy oraz Potoccy.

Miejsce w którym przebywały władze miasta znajdowało się na wzgórzu, a dokładniej był to północny odcinek miasta. Kiedy zlecono budowę zamku miał być on zgodny ze stylem „palazzo in fortezza”. Oznacza to miejsce do mieszkania, wieże oraz fortyfikacje bastionowe, które zapewniały ochronę mieszkańców. W trakcie projektowania oraz budowy korzystano z porad samych sławnych architektów wśród których można wymienić Macieja Trapola, Krzysztofa Mieroszewskiego oraz Giovanni Battista Falconi.

Nieco później forteca całkowicie zmieniła się i stała się częścią zespołu parkowo-pałacowego. Budowla, a raczej jej właściciele cały czas starali się nadążyć za postępującymi trendami w modzie. Dlaczego bezustannie przekształcano go oraz wzbogacano o niezwykłe dzieła sztuki. Kiedy przestano już korzystać z wałów wojennych, w ich miejsce posadzono lipy. Z tego względu stało się to miejsce idealne do spacerowania oraz relaksowania się. W związku ze wszystkimi zabiegami upiększającymi było to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju.

Dalsza historia zamku

To właśnie do zamku zbierali się ludzie na muzyczne oraz teatralne występy, a także biesiadne uczty w których brała udział śmietanka towarzyska. Niestety po roku 1830, kiedy zamek trafił w ręce Józefa, czyli syna Alfreda II zdecydowanie stracił na świetności. Właściciel nie spędzał w nim wiele czasu, stąd taki, a nie inny bieg historii. Jednakże już kilkanaście lat później, kiedy został on przekazany w ręce Romana Potockiego, wszystko powoli zaczęło wracać do normy. Zamek odzyskał swój piękny wygląd oraz jeszcze lepszy charakter. Kiedy więc wziąć pod uwagę lata 1889-1911 odbył się tam bardzo dokładny remont w trakcie, którego zarządzono również całkowitą przebudowę. W trakcie prac podjęto się założenia instalacji wodociągowej oraz kanalizacji. Miało miejsce założenie elektryki w każdym pomieszczeniu. Wnętrza, które stworzono w trakcie dokładnego remontu można podziwiać do dziś. Przywodzą one na myśl styl neobaroku francuskiego, gdyż to właśnie na nim się wzorowano. Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę park, tutaj również nie próżnowano. W pierwszej kolejności powiększono go, aby następnie postawić ogrodzenie. Powstała również część nazwana ogród włoski, a także ogród różany, które otaczały zamek z różnych stron.

Po wszystkich zmianach oraz modernizacjach do pałacu przyjeżdżali już nie tylko bogaci mieszkańcy Polski, ale stał się on również atrakcją dla zagranicznych arcyksiążąt. To miejsce w którym gromadziły się rody arystokratyczne, a także popularni dyplomaci. Większość spotkań towarzyskich, które nie mogły obyć się bez polityków, arystokracji oraz ważnych osobistości odbywały się właśnie tutaj.